Ušetřené peníze


Hádejte, co lze udělat. Ne, přestat platit je sice řešení rázné a hezky vypadající, ale zkuste si to bez elektrické energie. Ale pozor, nestačí jen vypnout na jističi světla. Musíte jej vypnout celý, tedy všechnu energii, všechny spotřebiče v domě. Už za hodinu budete všichni naštvaní bez televize, po delší době bez lednice, a to nemluvím o tom, že nebude kde nabíjet mobily a další zařízení. Jste bez počítače, a to co se semele v mrazáku, o tom raději ani nebudeme přemýšlet. Takže je jasné, že přestat platit elektřinu asi nebude to pravé, ořechové. Budeme na to muset drobátko jinak. Ale jak?

solární panely

Není to zase tak složité je třeba si vzít odněkud elektřinu levnější, skoro zadarmo. Ne, nepřemýšlejte nad připojením načerno k sousedovi, tyhle vtípečky končí kriminálem, ježto mohou být klasifikovány jako podvod nebo krádež a jinak. Existuje ještě jiné řešení a není zase tak složité. Je to domácí fotovoltaická elektrárna. Jasně, že pokud se s tímto termínem setkáváte poprvé, tak nemůžete tušit o čem je řeč. Ale i průměrně vzdělaný člověk tuší, co je to fotovoltaika. Pokud ne, stručně nanesu. Je to využití sluneční energie pomocí panelů, které v sobě mají atomy a ty umí proměnit sluneční paprsky v elektřinu.

solární panely

Ten proces není samozřejmě tak jednoduchý, jak zde popsáno, ale jako základ vysvětlení to postačuje. Zbytek si můžete nastudovat sami, když si vezmete na pomoc strýce Googla. Asi se tam také dočtete o cenách jednotlivých komponent, a tak trochu vás to zarazí. Nic si z toho nedělejte, nejste ani první a určitě nebudete ani poslední. Ovšem POZOR, k těm cenám je třeba přihlížet tak, že se vám část vrátí zpátky. Ne za dvacet let výrobou vlastní elektřiny, ale dotací, kterou získáte při budování výše zmíněné elektrárny. A ta dotace rozhodně není jen pár korun, tomu věřte, jinak by takovou elektrárnu neměl skoro každý třetí dům.