Kde využít mořskou sůl


Že je voda v moři slaná, o tom se přesvědčí každý, kdo se někdy do těchto končin vypravil, nabral vodu do dlaní a ochutnal ji. Je to velmi zvláštní, ale chlorid sodný rozpuštěný v oceánech je zde přítomen neustále, miliony let, zatímco v řekách, jezerech a rybnících se tento minerál prakticky nevyskytuje. Mořská sůl je natolik svérázná chemická sloučenina, že stojí za to věnovat jí pozornost. Lze jí totiž využívat pro celou řadu účelů a navíc je velmi levná. Získává se pouhým odpařováním vody ve speciálních nádobách a následně se různými způsoby zpracovává.

příprava pokrmů

Krystaly mořské soli chlorito.cz jsou známou kuchyňskou surovinou, neslané pokrmy by vám nechutnaly a navíc je to zdroj sodíku, který je součástí naší krve, a je zapotřebí k udržení acidobazické rovnováhy. V mořské soli jsou také obsažené další minerální ionty, nežli jen sodík a chlór, a přispívá nám tím k vyšší výživové hodnotě našeho jídelníčku.

himálajská sůl

Sůl z moří a oceánů lze také efektivně využívat jako činidlo pro dezinfekci vody v bazénech. Nahrazují se tím chlorové tablety chlornanu sodného, jde o tzv. elektrolýzu slané vody, kdy se na elektrodách uvolňují ionty sodíku a chlóru, přičemž chlór je smrtící jed pro bakterie a další mikroorganismy v bazénové vodě.

Sůl je dále využívána v poměrně značném množství jako posypový materiál v zimním období na pozemní komunikace. Musí se s ní však nakládat velmi opatrně, neboť je nesmírně agresivní vůči životnímu prostředí a může zcela zdecimovat travnaté plochy a další okrasné a užitkové rostliny. Sůl také podporuje korozi ocelových konstrukcí a poškozuje oblečení a obuv.

Sůl je dále primárním zdrojem pro výrobu některých chemických látek, bez nichž se neobejdou mnohé průmyslové provozy, například papírny, ocelárny a sklárny. Ze soli se také kupříkladu vyrábí jedlá a prací soda, jeden z nejlepších čisticích prostředků pro domácnost.