O tom, že dneÅ¡nà spoleÄnost je ÄÃm dál zkaženÄ›jÅ¡Ã, toho bylo již napsáno pomÄ›rnÄ› dost, zvláštÄ› na nejrůznÄ›jÅ¡Ãch sociálnÃch sÃtÃch. Pokud bychom tÄ›mto hlasům naslouchali, museli bychom nutnÄ› dojÃt k názoru, že se svÄ›t Å™Ãtà do pekla. Nenà tedy divu, že pokud jim věřÃme, pak se bojÃme o budoucnost naÅ¡eho svÄ›ta.
Â
Ukazuje se vÅ¡ak, že situace nenà až tak dÄ›sivá, jak se může zdát. StaÄà jen napÅ™Ãklad, když se oprostÃme od internetu Äi televiznÃch zpráv a zaměřÃme se pouze na naÅ¡e osobnà zkuÅ¡enosti. SkuteÄnÄ› vám pak pÅ™ipadá, že je vÅ¡e skuteÄnÄ› o tolik horÅ¡Ã, než tomu bylo dÅ™Ãv?
Â
Â
JistÄ›, můžeme namÃtnout, že televiznà zprávy jsou vÃc než kdy dÅ™Ãv plné násilÃ. A z toho se může také zdát, že je vÅ¡e horÅ¡Ã, než tomu bylo kdy pÅ™edtÃm. Zde si vÅ¡ak musÃme uvÄ›domit, že ani zprávy nejsou ani zdaleka tak objektivnÃ, jak by se mohlo zdát.
Â
PÅ™edevÅ¡Ãm jde totiž o televiznà poÅ™ad, a jako takový chce mÃt co nejvyÅ¡Å¡Ã sledovanost. A toho dosáhne tÃm, že své diváky zaujme. ZkuÅ¡enost pak ukázala, že ÄÃm horÅ¡Ã a bombastiÄtÄ›jÅ¡Ã zpráva, tÃm vÃce lidi zaujme a tÃm vÃce lidà pak bude zprávy sledovat.
Â
Â
I zde vÅ¡ak funguje zákon nasycenosti. JednoduÅ¡e Å™eÄeno, lidé si na tyto násilné zprávy zvyknou a už jim nebudou pÅ™ipadat tak senzaÄnÃ. Pokud si tedy chce televize udržet sledovanost, musà dramatiÄnost svého zpravodajstvà neustále zvyÅ¡ovat. TÃm pak vzniká dojem, že je na svÄ›tÄ› stále hůř.
Â
Ve skuteÄnosti tomu vÅ¡ak tak ani zdaleka nenÃ. Když se podÃváme do historie, zjistÃme, že podobné Å™eÄi se vedou v podstatÄ› již celou zaznamenanou lidskou historii. PÅ™itom se vÅ¡ak nezdá, že by svÄ›t byl o tolik horÅ¡Ãm mÃstem, zvláštÄ› když vezmeme v úvahu pokrok, kterého jsme dosáhli, a také neustálé zlepÅ¡ovánà lidských práv.
Â
Pokud tedy chceme dneÅ¡nà dobu skuteÄnÄ› objektivnÄ› posoudit, mÄ›li bychom se zaměřit na to, co lze skuteÄnÄ› měřit, spÃÅ¡e než na pocity. Ty nám totiž jen málokdy dajà skuteÄný obraz.