Jaký má hlasování SVJ program


Naprostá většina rozhodnutí se ve společenství vlastníků bytových jednotek řeší hlasováním. To ostatně dává smysl a působí poměrně jednoduše. Jen málokdo si však uvědomuje, že má hlasování SVJ program daný zákonem, kterého se musí držet. Do něj patří jak náležitosti, které musí být dodrženy, tak i další úkony, aby byl výsledek skutečně platný. Je tedy dobré se podívat, jaké to jsou, abychom mohli v případě potřeby rozhodnutí napadnout. V první řadě je zde povinnost přítomnosti určitého počtu členů, obvykle vyjádřeného v procentech. Jeho výše samozřejmě záleží na důležitosti daného rozhodnutí, avšak vždy musí být přítomno minimálně 40 % vlastníků.

i hlasování má v svj svá pravidla

Je to proto, aby si například předseda nesvolal „výjimečnou schůzi“, o které budou vědět jen jeho přátelé, a neodhlasovali si tam, co chtějí. Důkazem, že toto pravidlo bylo dodrženo, je zápis počtu hlasů jak pro, tak proti. Dále musí být všem členům před začátkem hlasování známy veškeré skutečnosti, které by mohly mít na jejich rozhodnutí vliv. Sem patří například to, kolik daný projekt bude stát, jak dlouho bude trvat, než bude dokončen, a podobně. To se kontroluje zápisem z jednání, ve kterém je jasně uvedeno, co bylo na schůzi před hlasováním řečeno. Pokud by například bylo zatajeno, že částka bude navýšena o další poplatky, ačkoliv to bylo například předsedovi známo, hlasování by to zneplatnilo.

typický panelák

Pak je tu také samotný zápis z jednání. Ten musí být vypracován včetně výsledků hlasování. Jasně musí být uvedeno, o čem se jednalo, o čem se hlasovalo, kolik hlasů bylo pro, kolik proti a kolik se hlasování zdrželo. To je pak porovnáno s prezenční listinou, aby bylo jasné, že vše bylo pravdivě zaznamenáno. Tento zápis se následně odevzdává na příslušný úřad a kdokoliv z členů do něj může kdykoliv nahlédnout. Je tedy jasně vidět, že korektnost a spravedlnost celého procesu je zajištěna. Je to proto, aby se předešlo zbytečným nedorozuměním a konfliktům, které by život lidem dále komplikovaly.