Když zahrada spí


Ještě, než napadne první sníh a dříve, než je půda skrz na skrz promrzlá, je vhodné nejen zrýt záhony, na které nezbyl na podzim čas. Ale rozšířit zahrádku o nové, na dosud neosázené ploše. Obzvláště, pokud je na ní těžká jílovitá půda. A jestli počasí dovolí, důkladně ji prohnojit. Aby na jaře byla připravena na výsadbu. Rovněž je nutné posklízet veškeré plodiny, které je potřeba ochránit před prvními mrazy. Růžičkovu kapustu, polníček, roketu, pažitku či petrželku. A rovněž topinabury, které by v půdě zamrzly. Mnohdy je potřeba nechat vybranou zeleninu v záhonech až do jara.

Zimní čas

A tu je rozhodně nutné ochránit před sněhem a mrazem mulčem či vrstvou chvojí. Pokud se k vytápění domu používají dřevěné brikety, je výhodné popelem z nich během celé zimy posypávat záhony. Tím, že obsahuje velké množství vápníku a draslíku, což jsou dvě nezbytné živiny přispívající ke zdravému růstu plodin, zvyšuje jejich úrodu. Navíc jsou chemické vlastnosti popela podobné jako má vápno, jeho pomocí se i potřebně neutralizuje kyselá půda. V době, kdy pominou největší mrazy, je možné provádět i zimní řez stromů. A zbavit je zbytečných a přerostlých větví. V této době je možné z ovocných stromů odebrat rouby z jednoletých výhonů.

V zahradě

Které se na jaře naštěpují na podnož. Či i na vzrostlejší stromy. Zima je ideálním časem k plánování výsadby keřů a stromků. Kterými se rozhodnete na jaře zahradu oživit. Dobrým řešením je vzít čtvrtku papíru a vytvořit přesný plán. Podle kterého už v předstihu je možné vybranou ploch zamulčovat a připravit tak dostatečný prostor pro plánované dřeviny. Stejně tak je vhodné vytvořit osevní plán zeleniny. Čímž se nejen vyčlení potřebná plocha, ale zjistí se, v jakém sponu a jakým množstvím efektivně záhonky osázet. Pro všechny, kteří k výsadbě používají vlastní semena, je zima tím nejlepším časem k jejich stratifikaci. Uložením do vlhka a chladu. Nebo do krabičky s pískem do lednice. Bez čehož by na jaře semena nevzklíčila.